Yurt İçi Turlar

1.GÜN: İSTANBUL – ALMATA

Kazakistan’ın eski başkenti  ve Orta Asya’nın en gelişmiş kozmopolitan şehri olan Almata’ya varış. Havalimanında bizleri bekleyen özel otobüsümüz ve yerel rehberimiz eşliğinde otelimize transfer.  Kahvaltı. Dinlenme. Medeo kayak pistine gitmek uzere hareket ediyoruz. Tanrı Dağları’nı, Cimbulak  spor kompleksini gördükten ve resimledikten sonra merkeze hareket. Öğle yemeği. Ardından Almata şehir turu. Cumhuriyet Meydanında bulunan Bağımsızlık Anıtını, Abai Tiyatrosu,  Panfilov Parkı,  Zenkov Katedrali, 2. Dünya Savaşı Zafer Anıtı, Merkez Cami göreceğimiz yerler arasında.  Ardından  Kok Töbe dağına fünikülör arabayla binip Almata’ya tepeden bakacağız. Akşam yemeği yerel bir restorantta. Geceleme otelimizde.

2.GÜN: ALMATA – ŞİMKENT

Sabah kahvaltısının ardından havaalanına transfer. Şimkent’e uçuş. Şimkent havaalanında bizi bekleyen özel aracımızla otelimize transfer ve  yerleşme.  Otel restoranında kahvaltı. Taraz şehrine hareket (200km-3.5 saat). Taraz şehrinde Ayşe-Bibi ve Babadja-Hatun (11 yy) türbelerini ziyaret edeceğiz. Daha sonra Karahan (11 yy), Davudbek  (13 yy),Tekturmas (10yy) türbeleri ve ortaçağ camisi (6-8 yy) ziyaret edeceğiz. (Taraz şehri) Tarihsel-yerel müze gezimizi yapıp, Şimkent’e dönüş. Akşam yemeği.  Geceleme.

3.GÜN: ŞİMKENT – TÜRKİSTAN- ŞİMKENT

Sabah kahvaltısı. Otrar ilçesine gidiyoruz  (220 km). Otrar müzesi, harabeleri gezilecek ve  ‘Arıstan-Bab’ anıtkabir ziyareti. 14:30’da Türkistan şehrine  hareket (70 km). Yerel restoranında oğle yemeğimizi alıyoruz. Hoca Ahmet Yesevi (XIV) kompleksinde gezimizi yapacağız.  yeraltı cami, doğu hamamı, tarihsel müze, kale duvarlarının kalıntıları gezilecek ve ardından 17:30 Şimkent’e dönüş (170 km). Yerel restoranda akşam yemeği. Geceleme.

4.GÜN: ŞİMKENT – TAŞKENT

Sabah kahvaltısının ardından Taşkent’e transfer.   Taşkent’e varış. Varışta bizleri bekleyen özel otobüsümüz ve yerel rehberimiz eşliğinde otelimize transfer. Öğle yemeği. Şehir turumuzda; 2200 yıllık tarihi boyunca pek çok yıkım ve istila yaşamasına rağmen görkemli medreselerini ve türbelerini koruyan Taşkent’te Kökeldaş Medresesi, Kaffal Şaşi Türbesi, İstiklal Meydanı, Emir Temur Meydanı ve Müzesi’ni görüyor ve Özbekistan Diyanet İşleri Başkanlığı’nda bulunan Hazreti Osman dönemine ait Kuran-ı Kerim’in orijinal nüshasını görüyoruz.  Opera ve Bale Tiyatrosu (Aslişer Navaiy), Taşkent metrosu, Çar Su Pazarı gezisi, Abul Kasim medresesi görülecek yerler arasında. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

5.GÜN: TAŞKENT – SEMERKANT

Otelde alacağımız sabah kahvaltısı sonrası tren istasyonnuna transfer. Afrasiab hizli treniyle Semerkant’a yolculuk. Semerkant’a varış. İpek Yolu’nun en ünlü duraklarından biri olan ve “Asya’nın Roma’sı” olarak da anılan, 27 yüzyıllık tarihe sahip, ortaçağın önde gelen bilim ve sanat merkezlerinden biri olan, şeyhler ve alimler şehri Semerkand’ı yakından tanıyacağımız turumuza başlıyoruz. Registan Meydanı, Uluğ Bey Medresesi, Şirdar Medresesi, Tilla Kari Medresesi, Emir Timur ve Timurluların anıt mezarlarının bulunduğu Gur-i  Emir Türbesi göreceğimiz yerlerden bazıları. Tur bitiminde akşam yemeği sonrasi otelimize transfer.

6.GÜN: SEMERKANT-BUHARA

Kahvaltıdan sonra Bibi Hanım Camisi, Siyap pazarında alışveriş için serbest zaman. İmam Buhari Hz. türbesini ziyaret ve  öğle yemeği.  Buhara’ya hareket.  Yolumuz üzerinde Abdülhalık Gücdevani türbesini ziyaret ediyoruz. Buhara’ya varış, akşam yemeği geceleme.

7.GÜN: BUHARA

Sabah kahvaltısının ardından Buhara emirlerinin yazlik sarayi, Seyyid Emir Külal Bahaeddin Nakşibend  türbelerini ziyaret ediyoruz. Öğle yemeğinden sonra gezimize devam edeceğiz. Labi Havuz Külliyesi, Nadir Divanbegi Medresesi,  Nadir Divanbegi Hanaqasi, Toki Saraffon, Toki Telpakfurushon, Toki Zargaron  gezilecek ve daha sonra  Samaniler türbesi, Eyyüb çeşmesi, Buhara pazari, Uluğbek medresesi gezilerimizi yapıyor ve  Ark kalesini geziyoruz. Poyi Kalon kompleksi,  Kalan minaresi ve Türbesi, Mir Arap medresesi gezilerimizi yapıyoruz.  Akşam yemeği ve geceleme.

8.GÜN: BUHARA – URGENC – HIVA

Kahvaltının ardından Hiva’ya transfer. öğle yemegi (Kızılkum çöllerinde piknik seklinde yapılacaktır) Hiva’ya geliş. Otele yerleşme. Hiva şehir turunda Hiva Surları, İç Han Kale, İsfendiyar Sarayı, Hüdayar Han Sarayı, Medrese Camisi, Cuma Camisi, Kuriniş Han, Muhammed Emin Han Medresesi, Rafanek Medresesi, Kalta Minare, İslam Hoca Minaresi ve Medresesi, Palvan-Kâri Külliyesi, Abdül Baba Külliyesi, Şay-ı Kalender Baba Türbesi, Muhammed Rahim Han Medresesi, Emir Tur Medresesi, Arap Han Medresesi, Pehlivan Mahmut Türbesi, Üç Evliya Türbesi, Kutluk Murat İnak Medresesi, Taşkale Kervansarayı, Müzik Müzesi, Unesco Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Allah Kulu Han Medresesi ve Kervansaray görülecek yerler arasında. Akşam yemeği. Hiva’da geceleme.

9.GÜN: HIVA – SAVAT – DASOGUZ – ASGABAD

Kahvaltıdan sonra Hiva şehir turunda eksik kalan kısmı tamamlayıp Türkmenistan sınırı Shavat bölgesine transfer. Sınırdan geciyor ve Türkmenistan’ın kuzeydoğusunda Ceyhun Nehrinin güney kıyısında Taşoğuz ilinde yer alan ortaçağ harabelerini geziyoruz. Gürgenç şehri Ahameniş İmparatorluğu’na bağlı Harezm bölgesi’nin merkezi idi. Köhne Ürgenç’te, Kubreviye ve Zahabiye tarikatlarının kurucusu Necmeddin Kübra’nın türbesi, Türkmenler’in dört büyük velisinin (Priyar Veli, Danıyar Veli, Şıhatar Veli ve Döven Veli) mezarları, Harezmşah İl Aslan’ın ve Sultan Tekiş’in türbesi (Gökgömmez – Mavi Kubbe olarak bilinir) ile camisi, Harzemşahların sarayı olarak kullanılan Türebeg Hanım Türbesi yer almaktadır. Daha sonra, Turabek Hanim mozolasi, Sultan Tekes Arslan mozolesi gezilerimizi yapıp,  akşam uçağı ile Asgabad’a ucuyoruz. Havaalanında karşılanma, otelimize transfer.  Akşam yemeği ve geceleme.

10.GÜN: ASKABAD – MARY

Otelde alacağımız sabah kahvaltısı sonrası Askabad şehir gezimizi yapacağız. Orta Asya’nın en meşhur açıkhava pazarı olan akla gelebilecek her türlü eşyanın satıldığı Tolkuchka Pazarı’nı ziyaret ediyoruz. Öğle yemeğine kadar serbest zaman. Öğle yemeğini yerel bir restoranda yedikten sonra Büyük Camii, Tarafsızlık Kemeri, Nissa Arkeoloji bölgesi ve Devlet Tarih Müzesi, Ruhiyet sarayı, Nikah sarayı, modern Yıldız oteli, Netralite arkı, Kalkınma meydanını da içeren turumuzu yapıyoruz. Nissa’ya transfer. Partlar’ın  baskenti olan bölgede,  kalıntıları, kale, ark, tapınaklar ve türbeler gezilecektir. Akşam Mary’ye uçus. Mary’a karsılanma ve otele transfer. Akşam yemeği ve geceleme.

  1. GÜN: MARY – AŞKABAD

Sabah kahvaltısından sonra Merv (Margiyana) gezisi;  arkeolojik bölgesini, Sultan Kala, Sultan Sanjar Mozolesi, Gaiyur Kala, Erk Kala ve Kyz Kala’yı ziyaret ediyoruz. Öğle yemeğini yerel bir restoranda aldıktan sonra Merv Arkeoloji Müzesi’ni, Sultan Sancar mozolasi, KIz kala, Yiğit kale, Yerel cami, Merkez tiyatro, Ruhiyet Koshgi, Yusuf Hamedani türbesi gezilecektir. Merv Havaalanı’na doğru yola çıkıyoruz. Saat 18:20’de Türkmenistan Havayollarının T5132 sefer sayılı uçağı ile Aşkabat’a hareket ediyoruz. Saat 19:00’da Aşkabad’a varıyor ve yerel bir restoranda akşam yemeğini yedikten sonra Otelimize yerleşme. Geceleme otelde.

12.GÜN: ASKABAD – İSTANBUL

Kahvaltı – Havalimanına transfer.  İsranbula varı